دين و انديشه

سلام بر رمضان، ماه ميهماني خدا
سه شنبه 19 مرداد 1389 - 7:41:59 AM
  بزرگنمایی:

نويسنده: عليرضا تاجريان
اشاره: باز ماه ميهماني خدا فرا رسيد و دعاي دلنشين سحر در پهنه آسمان و زمين طنين انداز شد؛ بشارتي الهي جان و روح انسانها را فرا گرفت و فصل رويش و شکفتن جان آدمي آغاز شد و زمان ستيز با رذيلت ها فرا رسيد.
اينك فرشتگان انسانها را به مهماني بزرگي فرا مي خوانند و آنان را به بخشايش حق بشارت مي دهند. حال هنگام آن فرا رسيده تا دلبستگي ها را رها كنيم و به مهماني خدا برويم. رمضان از راه رسيده و آفتاب بركت و رحمت و مغفرت دميده است.  سلام بر ماه رمضان كه شكيبايي و شادماني را زينت جسم و روحمان مي گرداند. سلام بر ساعاتي كه در آن فرصت مي يابيم تا در چشمه سار نيايش، زنگارهاي دل را شستشو دهيم.
در اين نوشتار قصد داريم از فلسفه، فوايد و فضيلت هاي روزه سخن بگوييم.

رمضان؛ ماه خدا
ماه رمضان، ماه  خدا و زمان پالايش جسم و جان است که به انسان باز هم اين فرصـت داده مي شود كه خود را در چشمه زلال رمضان با روزه و نيايش شستشو دهد، خود را بشناسد،  با خداي خود انس بگيرد و با نيرو گرفتن از او، زندگي را در مسير درست بپيمايد.
ماه مبارك رمضان، ماه بيدار شدن است زمان تمرين مقاومت براي ورود به ميدانهاي مهم زندگي است در اين ماه، انسان دل و جانش را با معارف الهي آشنا مي سازد و اين معارف، ره توشه او براي ساختن يك زندگي بهتر است.
براستي زندگي بي حضور رمضان، چقدر سرد و بي روح است اگر رمضان نباشد، در كوره راههاي غفلت و بي خبري براي هميشه خواهيم ماند و دلهايمان در هجوم طوفان حرص و حسد و جهل، تيره و تار خواهد شد.  وقتي رمضان از كوچه هاي زندگيمان مي گذرد،  چون باراني بر كوير دلهايمان مي بارد.
رمضان به ما مي گويد كه در آن سوي اين كائنات، دوستي مهربان، ناظر بر لحظه لحظه هاي زندگي ماست بوي خوش اين ماه، رايحه اي از گلستان هميشه سبز الهي است كه جان خسته ما را نشاطي دوباره مي بخشد ندايي به ما مي گويد اي انسانها بياييد پنچره هاي بسته به سوي آسمان را بار ديگر بگشاييد و عطر تسبيح و دعا و نماز را در فضا بيفشانيد.
آري نسيم رمضان، بوي خوش عشق و محبت خداوند را به همراه دارد اين نسيم، با پيام پاكي و رستگاري، نگاه انسان را نسبت به جهان تغيير مي دهد و زندگي را هدفدار و زيبا مي كند در اين حالت، دريچه هاي اميد به روي انسان گشوده و نسبت به آينده خوشبين مي شود؛ روح ، جلا مي يابد و آماده تعالي و دريافت انوار معرفت مي شود.
نكته جالب اينكه، خداوند خود پذيراي اين روحهاي پاك و منور است؛ در حديثي قدسي، خداوند فرموده است:
اگر كساني كه به من پشت كرده و نافرماني كرده اند، مي دانستند چه اندازه انتظار آنها را مي كشم و چه مقدار مشتاق توبه و بازگشت آنها هستم، هرآينه از شدت شور و شوق نسبت به من جان مي دادند و بند بند بدن آنها (به خاطر عشق به من) از هم جدا مي شد.» 

چرا بايد روزه بگيريم؟
روزه ، دعوتي خاص از سوي خداوند حكيم است قرآن کريم در آيه 183 سوره بقره اين دعوت را اعلام مي كند و مي فرمايد:
« اي كساني كه ايمان آورده ايد، روزه داشتن بر شما مقرر شد، همچنان كه به كساني كه پيش از شما بوده اند، مقرر شده بود، تا پرهيزگار شويد.»
برخي از عارفان در توضيح اين آيه گفته اند، وقتي كه خداوند اهل ايمان را اين چنين خطاب قرار مي دهد، تمام رنج و مرارتي كه شخص به هنگام روزه تحمل مي كند، از ياد مي برد زيرا وي از اينكه مورد دعوت خالقي عظيم قرار گرفته است، احساس خشنودي و رضايت مي كند.
روزه  از عبادتهايي است كه فرد مشتاق آنرا نه از روي ترس و اجبار، بلكه از روي مهر و رغبت انجام مي دهد و در آن بخوبي مي توان رابطه عاشق و معشوق را مشاهده كرد انسان براي رضايت معشوق، با شور و شوق از آنچه دارد، نمي خورد و آنچه را دلش مي خواهد، انجام نمي دهد در اين حالت او چنان است كه همه لذتها در برابر لذت انس با پروردگار، هيچ و بي ارزش است.

چرا بايد در ماه رمضان روزه بگيريم؟
در قسمتي از آيه 185 سوره بقره مي خوانيم: ماه رمضان است كه قرآن براي راهنمايي مردم و نشانه هاي هدايت و جدا ساختن حق از باطل، در آن نازل شده است، پس هركس كه اين ماه را دريابد، بايد كه در آن روزه بدارد.
اصولا يكي از ملاكهاي وضع احكام الهي براي بشر، سودمندي و مصلحت آميز بودن آنها براي او است روزه در ماه رمضان نيز داراي منافع دنيوي و اخروي و فردي و اجتماعي بسيار است. پيامبر گرامي اسلام (ص ) مي فرمايد: «روزه در برابر آفات و بلاهاي دنيا سپر و در برابر عذاب آخرت همچون پرده اي ( مانع ) است كسي كه در ماه رمضان براي بدست آوردن خشنودي خدا روزه بگيرد، خداوند گناهان گذشته او را مي بخشد.» 
درواقع روزه داري يك نوع مراقبت براي جلا دادن و شستشوي روح  است چراكه آدمي در سايه امور روزمره زندگي دچار غفلت و بي خبري مي شود ازهمين رو ، ماه رمضان را به ريزش باران تشبيه مي كنند كه غبارها را مي زدايد، آلودگيها را مي شويد و پليديها را نابود مي كند، دراين صورت، آدمي با بصيرت و معرفت، نگاه ديگري به زندگي خواهد داشت.

روزه در اديان مختلف
تمام اديان به روزه توجه خاص داشته اند. اما روزه نزد همه اقوام و ملتها يكسان نيست و هركدام امساك مخصوص به خود دارند براي مثال، در بوميـان استراليا هر زني پس از فوت شوهرش مي بايست از چند روز تا يكسال روزه بگيرد و سخن نگويد مسيحيان و يهوديان و پيروان ساير اديان در روزه داري از بعضي از خوردنيها و آشاميدنيها اجتناب مي كنند اما بطور كلي روزه نزد پيروان غالب اديان، عملي مقدس به شمار مي رود. روزه در اسلام به مدت يك ماه، در ماه رمضان فرض شده كه ماه نزول قرآن است.

فوايد معنوي و اجتماعي روزه
بعضي از انديشمندان، غرايز بشر را به رودي خروشان تشبيه نموده اند كه در كنار فوايد بيشمارش، زيانهايي را نيز به همراه دارد. دهها آبادي در كنار رودخانه اي بوجود مي آيند و صدها نفر در كمال آسايش و رفاه در مناطق اطراف آن زندگي مي كنند اما گاهي اين رودخانه ظعيان مي كند و همه چيز را با سرعت تخريب مي كند براي بهره مند شدن از منافع رود و در امان بودن از خسارات آن،  سدي نيرومند لازم است تا از انرژي سودمند و فراوان آب در مسير صحيح و مطلوب استفاده شود.
غرايز و تمايلات بشري نيز مانند همان رود است كه طغيان آن ضررهاي غيرقابل جبراني به او وارد مي سازد البته وجود اين غرايز،  لازمه طبيعت و حيات بشر است اگر آنها به طور صحيح بكار گرفته شوند، مايه نشاط و سعادت زندگي هستند و در صورتي كه غرايز و تمايلات، بي بند و بار رها گردند، باعت هلاكت انسان خواهند شد تقويت اراده و كنترل هواهاي نفساني، همچون همان سد نيرومندي است كه در برابر سيل ويرانگر تمايلات و خواهشها قرار مي گيرد و آنها را مهار مي نمايد.
ماه پر بركت رمضان، فرصتي مناسب است تا انسان با صفا و پاكي حاصل از  روزه،  جان خود را از سلطه هوا و هوس آزاد كند و تيرگي اميال و شهوات، جاي خود را به نورانيت و لذت پيروي از دستورات الهي بدهد. 
بشر با قبول داوطلبانه برخي محدوديتهاي موقت در روزه،  نتايجي مثبت و سازنده را بدست مي آورد،  چراكه بوسيله روزه،  انسان از بديها دور و به نيكيها گرايش پيدا مي كند در اين ماه،  فريب و وسوسه هاي شيطان بي اثر مي شود و انسانها از آزار يكديگر و آسيب رساندن به هم دست برمي دارند.  لذا در ماه رمضان،  در جوامعي كه با فرهنگ روزه آشنا هستند،  آمار جرايم و بزهكاري ها بطور چشمگيري كاهش مي يابد.
هنگام روزه، انسان با دعا و نيايش و تلاوت قرآن، به خدا نزديك تر مي شود در اين حالت، خداوند دعاي روزه دار را مي پذيرد و او را به صفات زيبايي چون خوش خلقي و صبر آراسته مي سازد.
ماه مبارك رمضان، درميان مسلمانان به ماه استحكام پيوندها و دوستي ها و محبت بيشتر به همنوعان معروف است. ماه رمضان، با آئين هاي ويژه اش سبب روابط دوستانه تر و نزديكتر در بين مسلمانان مي شود افطاري دادن به روزه داران يكي از جلوه هاي اين انس و الفت است. 
 پيامبر گرامي اسلام (ص ) در حديثي درباره ماه رمضان مي فرمايد: « ماه رمضان به سه صفت موصوف است دهه اول آن با رحمت همراه است دهه دوم، مغفرت خدا را به همراه دارد و دهه آخرش، دهه آزادي از آتش دوزخ است.» 

فوايد جسماني روزه
بدن انسان هرسال به يک پالايش کلي نياز دارد؛ بدن انسان در طول ماهها و سال، مواد اضافي اي را در خود ذخيره و نگهداري مي كند. لازم است بشر در زماني معين، درباره آنچه در بدن خود ذخيره كرده، يك نوع بازنگري داشته باشد و بدن را از مواد زائد پاكسازي كند. روزه چنين هدفي را تحقق مي بخشد.
مسئله تاثير روزه بر صحت و تندرستي انسان، چه در علم پزشكي امروز و چه در طب قديم، به اثبات رسيده است و قابل انكار نيست پزشكان در زمان بقراط، افرادي را كه به برخي بيماري سخت دچار مي شدند، از غذا خوردن منع مي كردند علم پزشكي در عصر جديد نيز ثابت كرده است كه بسياري از بيماريها كه در اثر زياده روي در مصرف غذا، بوجود آمده، به وسيله روزه درمان مي شود امروزه هر چه علم پزشكي پيشرفت مي كند، انسان به نكات بيشتري در خصوص لزوم خودداري از پرخوري و زياده روي در مصرف غذا دست پيدا مي كند.
براساس تحقيقات پزشكي، روزه مانند واكسيناسيون در بدن عمل مي كند و نقش عمده اي در پيشگيري از برخي عفونت هاي داخلي بدن دارد پزشكان براين باورند كه در صورت رعايت اصول صحيح روزه داري، روزه  شرايط مساعدي را براي دستگاه گوارش بدن ايجاد مي كند. آنها مي گويند دستگاه گوارش انسان درطول سال در ساعتهاي نامنظم  به ناگزير پذيراي انواع و اقسام غذاها و ميوه ها، آشاميدنيها و تنقلات مي شود چنين شرايطي براي بدن مطلوب و مناسب نيست روزه داري با ايجاد محدوديت در زمان غذا خوردن، موجب استراحت دستگاه گوارش در ساعات قابل توجهي از شبانه روز مي شود.
تحقيقات پزشکي همچنين نشان مي دهد در اثر گرسنگي،  تاحدي فعل و انفعالات بيولوژيكي در درون سلولها كاهش مي يابد و روزه دار بتدريج به يك حالت ضعف و رخوت مبتلا مي گردد اما در هنگام افطار و رسيدن غذا به بدن، يك شوك عمومي در سراسر بدن ايجاد مي شود و دراثر تناوب مكرر اين امر،  بدن فرصت مناسبي را براي دفع سموم جمع شده در سلولها پيدا مي كند.
پزشكان در تعابير خود درباره علت يك ماه روزه داري مي گويند: تنفس عميق، دمي از هواي لطيف و بازدمي از هواي آلوده است كه تكرار آن سبب تصيفه ريه ها و بطور كلي سراسر بدن مي شود به همين طريق، روزه هاي متوالي در 30 روز نيز موجب خروج كليه سموم از سلولهاي بدن و فواصل بين بافت ها مي شود.
بنابراين امساك از غذا، مطمئن ترين راه براي پاكسازي و سلامت بدن است اگر اين امساك،  با پرهيز از گناه نيز همراه شود مسايلي چون اضطراب، نگراني و خستگيهاي روحي، تبديل به آرامش شده و علاوه بر درمان جسم، سلامت و شادابي روان را نيز به همراه خواهد داشت البته وقتي از فايده هاي فراوان روزه سخن مي گوئيم به اين معنا نيست كه روزه براي همه افراد، واجب  است مسلما اگر روزه سلامتي انسان را به خطر بيندازد، اسلام آن را توصيه نمي كند.

آداب روزه
از آداب مهم روزه اين است كه روزه دار به جز امساك از خوردن و آشاميدن، درصدد اصلاح درون باشد قلب انسان مانند آيينه ، صاف و روشن است و براثر درگير شدن بيش از حد به امور دنيوي و ارتكاب گناهان، تيره و كدر مي شود لازم است كه روزه دار در انديشه نورانيت درون باشد تا دل، ظرفيت شناخت و معرفت به خدا را بيابد و پاك و خالص بر سفره رحمت الهي بنشيند از نگاه بزرگان، آداب اوليه روزه اين است كه فرد، نفس خود را مراقبت كند و دل را از انديشه غيرخدا پاك نگه دارد.
حضرت صادق (ع) در آدابي كه براي روزه بيان فرموده، روزه را در صورتي ارزشمند و موثر مي داند كه در آن فرد، اميال و خواهشهاي خود را كنترل نمايد و از عواملي چون دروغگويي، نزاع، غيبت، دشنام، بي خردي،  ستيزه جويي،  سخن چيني و حسد بپرهيزد در اين صورت روزه ، عبادتي زيبا و نشاط انگيز است كه اعمال و رفتار فرد را دگرگون مي كند و راه و روش او را نسبت به گذشته بهبود مي بخشد.
روزه نيکو بگيريم
حكيمي نصيحت مي كرد كه:«اي عزيزان؛ تلاش كنيد تا در اين ماه بزرگ، روزه اي نيكو بداريد.»
سئوال شد كه روزه نيكو چه شرايطي دارد؟
وي پاسخ داد:
«روزه نيكو آن است كه دلها را از كينه و حسد خالي كنيد زبان را از غيبت و تهمت و عيبجويي ديگران نگه داريد چشمهايتان را بر ديدن آنچه ناشايست است، ببنديد و با گوشهايتان، سخن بيهوده نشنويد.» 
خداوند به روزه دار چه پاداشي مي دهد؟
روزي حضرت داوود (ع) به پيشگاه خداوند عرض كرد:
خدايا به كسي كه يك روز براي تو روزه بگيرد، چه مي دهي ؟
از جانب خدا ندا آمد كه:
« روزه براي من است و جزايش را نيز من مي دهم روزه دار دو شادي دارد، يكي زماني كه افطار مي كند و ديگري زماني كه پاداشش را مي گيرد و من به او  ده چيز مي دهم: گناهانش را مي آمرزم،  ثواب بسيار به او مي دهم، روزه دار را به رحمت خويش نزديك مي گردانم،  او را از دري به بهشت مي برم كه مخصوص روزه داران است، در روز قيامت تشنه نمي شود، در رحمت من غرق است،  روزه دار را به لباس پرهيزگاران مي پوشانم،  نام وي را در زمره صديقان مي نويسم، دعايش را مستجاب مي گردانم و به او حكمت مي بخشم.
در حديثي از رسول خدا (ص ) درباره روزه مي خوانيم: 
«هيچ مومني نيست كه خالص براي خدا روزه بگيرد مگر آنكه خداوند هفت خصلت را برايش واجب و لازم مي فرمايد: « هرچه از حرام در وجودش باشد، محو و ذوب مي شود، به رحمت خدا نزديك مي شود،  خطاهايش پوشيده شده، جان دادن برايش آسان مي شود، از گرسنگي و تشنگي روز قيامت در امان است، از خوراكيهاي لذيذ بهشت محروم نمي شود و از آتش الهي دور مي گردد.» 
سخن پاياني:
خدايا، حال که سفره مهرباني ات گسترده شده است تا رحمت بيكرانت همگان را فرا گيرد،  دعوت تو را لبيك مي گوييم و از تو مي خواهيم ما را در ضيافت احسان و كرمت،  مهمان كني و از خوان نعمتت بي نصيبمان نفرمايي.
اين نوشتار را با حديثي گرانبها از پيامبر اسلام (ص )، به پايان مي بريم كه فرموده اند: 
«در هنگام افطار،  سوره قدر را تلاوت كنيد، صدقه دهيد، افطاري بخوريد و روزه داران را اطعام نمائيد گرچه به يك نصف خرمايي باشد. سحرگاهان بركت است خداوند و ملائكه اش بر استغفاركنندگان در سحر و به سحري خورندگان درود و رحمت مي فرستند.»

استفاده از این مطلب با درج نام نویسنده و ذکر منبع بلامانع است.
  سایر مطالب